Tłumaczenia prawne

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

O tłumaczeniach prawnych i prawniczych

Coraz częściej handlujemy oraz pracujemy zagranicą. Prawo również ulega umiędzanorodoweniu. Pociąga to za sobą konieczność tłumaczenia zarówno aktów prawnych, jak i tekstów z dziedziny prawa. Różnią się nie tylko formą. Język prawny – jest językiem, w jakim formułuje się przepisy. Definicje słów powszechnie używanych są niekiedy odmienne od potocznych. Czasami tworzone są nowe wyrażenia, specjalnie na potrzeby ustawy. Pozwala to precyzyjnie formułować przepisy i unikać wątpliwości przy ich interpretacji. Język prawniczy zaś to język, w którym prawnicy rozmawiają o prawie a akty prawne są omawiane i komentowane. Te pierwsze tłumaczenia będą więc tłumaczeniami prawnymi a te drugie – prawniczymi.

Kiedy korzystamy?

Z jednych i drugich będziemy korzystać coraz częściej. Umowy handlowe, pisma procesowe, akty prawne i wyroki sądu – Były i będą coraz częściej przekładane z języków obcych. Niestety, nie można tu sobie pozwolić na samodzielność. Specyfika tekstów oraz ich waga obliguje nas do korzystania z usług tłumaczy przysięgłych. Jak sprawdzić czy warto zlecić tak ważne zadanie akurat tej a nie innej firmie?

Co nam dają tłumaczenia?

Tłumaczenie prawne i prawnicze uwzględnia specyfikę języka prawnego, w tym specjalistyczną terminologię oraz odmienność od języka potocznego. Nie traci przy tym na czytelności i płynności. Akty prawne mają również swoją specyficzną formę, która musi być uwzględniona. Dla tłumacza oznacza to nie tylko konieczność wzbogacenia słownictwa o specjalistyczną terminologię prawną, ale i uzupełnienie jej o podstawowe informacje z zakresu prawodawstwo danego kraju. Dlatego warto wybierać mądrze.

Komentarze

O eTranslate24

Nasze biuro tłumaczeń oferuje szeroki zakres usług. Żadne zlecenie nie jest dla nas wyzwaniem. Zajmujemy się tłumaczeniami każdego rodzaju, dzięki czemu z pewnością wykonamy dla Państwa profesjonalne tłumaczenie na miarę Twoich potrzeb.

Najnowsze wpisy

Polub nas na FB

U nas wycena jest DARMOWA!

Prześlij nam pliki z tłumaczeniem do bezpłatnej wyceny.