Fenomen języka angielskiego

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin

Jeśli zapytasz ośmiolatka jakiego języka warto się uczyć, pewnie odrzeknie, że angielskiego.

I będzie miał w zupełności racje. Język angielski jest najpopularniejszym językiem na świecie. Zdecydowanie najczęściej i najchętniej, jako języka obcego, uczymy się właśnie angielskiego. Na kursy można posłać już 3 latki!

Z tego również względu zawód tłumacza języka angielskiego staje się coraz powszechniejszy. Młodzi ludzie inwestują w studia na filologii angielskiej, by później to tłumaczenia angielsko polskie zarobiły na ich utrzymanie. Z pewnością, dla wielu z nich biuro tłumaczeń stanie się miejscem pracy.

Coraz częściej oglądamy filmy po angielsku, kupujemy drobiazgi z angielskimi napisami, nie wspominając o muzyce w tym języku. Londyn staje się co roku celem podróży młodych ludzi, którzy szukają tam lepszego i bardziej inspirującego życia.

Tylko, że angielski wcale nie jest łatwym językiem. Skąd więc wzięła się jego popularność i fenomen?

 

Historyczne znaczenie języka angielskiego.

Londyn w wieku XVI, XVII, XVIII kontrolował prawie pół świata. Brytyjczycy decydowali o polityce, obyczajach i handlu. Z czasem, zaczęli również odgrywać niebagatelną rolę w przemyśle.

Rewolucja Przemysłowa sprawiła, że to właśnie język angielski stał się środkiem przekazu dla całej rzeszy wynalazców. Jeśli ktokolwiek chciał korzystać z dobrodziejstw brytyjskiego przemysłu – musiał rozumieć język angielski.

Po drugiej stronie świata, Stany Zjednoczone zaczęły stawać się coraz bogatszym państwem. Zdobywały coraz większy wpływ na politykę, finanse i kulturę. Podobnie, jak w przypadku Wielkiej Brytanii, Stany Zjednoczone zaczęły rozdawać karty w najważniejszych dla całej ludzkości kwestiach.

Wszyscy, którzy chcieli pertraktować z dwoma gigantami świata – musieli nauczyć się mówić w ich języku, a jak się pewnie domyślasz – był to język angielski. Nie było możliwości, by ignorować ich kulturę i obyczaje. Stawały się one coraz popularniejsze. Już wtedy zaczęło wykonywać tłumaczenia angielsko polskie i jak grzyby po deszczu rosło jedno po drugim biuro tłumaczeń. Później pojawił się Elvis Presley, The Beatles, Pink Floyd, Steven Spielberg, Stephen King I .K. Rowling. Język angielski rozpanoszył się po całej kuli ziemskiej.

 

Język angielski w dzisiejszym świecie.

Dziś angielski jest przedmiotem obowiązkowym w każdej polskiej szkole. Podobnie rzecz ma się w innych państwach Europy. Ma to jeden, podstawowy cel – by młodzi ludzie nie byli wykluczeni w świecie, muszą znać choć podstawy języka angielskiego.

Język angielski zaczął również dawać pracę. Gdy dziś przejdziesz się po jakimkolwiek większym mieście w Polce, z pewnością natrafisz na szyld reklamujący tłumaczenia angielsko polskie.

Młodzi ludzie co roku zapisują się na studia filologii angielskiej lub studia podyplomowe, których specjalizacją są tłumaczenia angielsko polskich. Nawet jeśli nie znajdą pracy w biurze tłumaczeń, otworzą przed sobą drzwi do Londynu lub dla wielu wymarzonej Kanady.

Dzięki temu nie słabnie popularność języka angielskiego. Wciąż jest on drugi po języku ojczystym, który większość z nas zna najlepiej. Jego obecność w naszej codzienności staje się coraz bardziej odczuwalna.

 

Biznesy związane z językiem angielskim.

Język angielski stał się również świetnym narzędziem dla biznesmenów. Oprócz tego, że jest on praktycznie niezbędny do prowadzenia interesów za granicą, jego znajomość zaczęła przynosić coraz większe zyski.

Coraz więcej osób z perfekcyjną znajomością języka angielskiego zaczyna oferować odpłatne tłumaczenia angielsko polskie. By bez przeszkód funkcjonować na angielskim rynku lub chociaż prowadzić negocjacje z angielskimi biznesmenami, często ludzie z branży zatrudniają nawet na pełen etat tłumaczy. Właśnie dlatego tłumacz języka angielskiego staje się prestiżowym zawodem.

Biuro tłumaczeń języka angielskiego może otworzyć każdy, kto czuję się na siłach, by udźwignąć tego typu biznes. Należy się jednak odpowiednio do tego przygotować – znaleźć rzetelnych i wykształconych tłumaczy, rozeznać się na rynku tłumaczeń angielsko polskich.

Najbardziej dochodową działalnością stają się tłumaczenia specjalistyczne. Coraz częściej tłumacz języka angielskiego specjalizuje się tylko w wybranej dziedzinie wiedzy. Dzięki temu może on w profesjonalny sposób przetłumaczyć dokumenty, książki czy prace naukowe.

Niestety, nie jedno biuro tłumaczeń już zbankrutowało przez nieodpowiednio do tego przygotowanych ludzi. Nie warto rzucać się na głęboką wodę, gdy nie jesteśmy pewni tego typu biznesu.

 

Perspektywy języka angielskiego.

Nic nie zwiastuje na to, by fenomen języka angielskiego miał w najbliższych latach minąć. Najprawdopodobniej będzie on wciąż rósł w siłę, wymuszając na reszcie ludzkości intensywną naukę tego języka. Z pewnością coraz młodsze dzieci będą potrafiły się wypowiadać, oglądać i czytać angielskie książki w oryginale.

Niewątpliwą zaletą używania w życiu co najmniej dwóch języków, udowodnioną naukowo, jest znacznie zmniejszenie ryzyka choroby Alzheimera czy wylewów. Nie zapominajmy również, że dzięki temu otwierają się przed nami ogromne możliwości. Po za tym coraz częstszym wymaganiem przy ofertach pracy jest właśnie umiejętność komunikowania się w języku Brytyjczyków.

Komentarze

O eTranslate24

Nasze biuro tłumaczeń oferuje szeroki zakres usług. Żadne zlecenie nie jest dla nas wyzwaniem. Zajmujemy się tłumaczeniami każdego rodzaju, dzięki czemu z pewnością wykonamy dla Państwa profesjonalne tłumaczenie na miarę Twoich potrzeb.

Najnowsze wpisy

Polub nas na FB

U nas wycena jest DARMOWA!

Prześlij nam pliki z tłumaczeniem do bezpłatnej wyceny.